Strona główna logon.png
CafeBocian - Strona  Rodziców


Moje dziecko nie chce jeść!


JabÅ‚ko - Owoc wspaniaÅ‚y dodatek do diety dzieckaCzas posiÅ‚ków dla wielu rodziców
to próba siÅ‚ i ciÄ…gÅ‚a walka.

 

 

 

 

 

 

  

Moje dziecko nie chce jeść! - Co robić?

Apetyt dziecka nie jest powodowany jedynie potrzebÄ… fizjologicznÄ…. W dużej mierze zależy od atmosfery panujÄ…cej w rodzinie, od relacji emocjonalnych z osobami, które sÄ… dla niego ważne. Czas posiÅ‚ków dla wielu rodziców to próba siÅ‚ i ciÄ…gÅ‚a walka o to, aby dziecko coÅ› zjadÅ‚o. Stosujemy przeróżne metody aby nakÅ‚onić dzieci do jedzenia. Na polu bitwy wyróżniajÄ…cymi siÄ™ orężami sÄ…:

nagroda i szantaż

Na pierwszy rzut oka wymienione metody wydają się być skuteczne. Jeżeli jednak zastanowimy się nad tym głębiej...
Proponowanie nagrody np. w postaci cukierka, zabawki zmienia motywację dziecka. Dziecko zjada posiłek, nie z powodu głodu, ale dlatego, że dostanie coś w zamian. Stosując metodę za mamusię , tatusia, siostrzyczkę przekonujemy dziecko o tym, że powinno jeść, aby sprawić innym przyjemność i utwierdzamy je w przekonaniu, że od ilości zjedzonego obiadu zależy zdrowie bliskich mu ludzi. Jestem pewna, że żadne z nas nie zgodziłoby się na takie

formy manipulacji

w stosunku do swojej osoby. 
Nie należy zmuszać dzieci do jedzenia każdego pokarmu za wszelkÄ… cenÄ™. Jeżeli woli ono surowÄ… marchewkÄ™ od gotowanej, jogurt truskawkowy od twarożku naturalnego, to czemu odmawiać mu takiego wyboru. Jeżeli odmawia zjedzenia zrobionej kolacji i nie prosi o coÅ› innego, to dowód na to, że nie jest gÅ‚odne i nie należy na siÅ‚Ä™ go przymuszać. Jeżeli systematycznie odmawia tego samego produktu, to znaczy, że mu nie smakuje, a jedynÄ… rzeczÄ… jakÄ… możemy zrobić to zaakceptować ten fakt, proponujÄ…c jednoczeÅ›nie coÅ› innego do zjedzenia. Jakakolwiek próba przymuszenia dziecka do zjedzenia posiÅ‚ku zmniejsza jego atrakcyjność. DajÄ…c dziecku swobodÄ™ wyboru spożywanych produktów zwiÄ™kszymy szansÄ™ na to, że je polubi.

Dzieci są świetnymi obserwatorami,

Zielenina w Rodzinie w zwiÄ…zku z czym odżywiajÄ… siÄ™ podobnie jak my to robimy. Dlaczego wiÄ™c JaÅ› ma pić mleko, jeść marchewkÄ™, skoro mama i tata tego nie robiÄ…? Dlaczego nie może jeść sÅ‚odyczy skoro mama w torebce nosi cukierki i ukradkiem je podjada? Dlaczego ma pić warzywno-owocowe soki przecierowe, kiedy tata pije do obiadu coca colÄ™? MajÄ…c na uwadze zdrowie naszych dzieci, zasady racjonalnego żywienia i zmiany nawyków żywieniowych powinniÅ›my zacząć stosować od nas samych. 
Bardzo ważne jest wspólne spożywanie posiÅ‚ków. Nikt nie lubi jeść w samotnoÅ›ci, a co dopiero dzieci. Wspólne posiÅ‚ki sÄ… jednÄ… z form życia rodzinnego i towarzyskiego, w której dziecko powinno brać udziaÅ‚ od poczÄ…tku. StóÅ‚ przy, którym jemy jest elementem scalajÄ…cym rodzinÄ™, miejscem gdzie rozmawiamy o codziennych sprawach, nawiÄ…zujemy gÅ‚Ä™bsze relacje rodzinne. PosiÅ‚ek powinien być chwilÄ… odprężenia i przyjemnoÅ›ci. Nie należy wtedy rozwiÄ…zywać rodzinnych problemów, zaÅ‚atwiać nieprzyjemnych spraw. Uwagi zwiÄ…zane z zachowaniem dzieci przy stole zostawmy na inny moment. Przyjazna atmosfera przy stole sprawi, że jedzenie stanie sie

przyjemnościa,

a nie koniecznością.


 

Dorota Limanówka
technolożka żywności
mama Natali i Aleksandra
Administracja
Drukuj
Oceń
Oceny: 4.67 (73.33%) (6 oceny)