A A A
  • dr Jadwiga Łuczak-Wawrzyniak
    dr Jadwiga Łuczak-Wawrzyniak

o Szkole

Szanowni Rodzice, uczestnicy Naszej Szkoły Rodzenia

Minął właśnie 17. rok działalności Szkoły - czas wyjątkowych spotkań – z mamą, tatą i ich dzieckiem, ukrytym w brzuchu mamy. Dla nas – prowadzących osób – był to wielki zaszczyt móc towarzyszyć w tak wyjątkowym okresie życia – oczekiwania na narodziny potomka. Życie pokazało, że mogliśmy także i potem być świadkami, kiedy dziecko rosło, wielokrotnie doczekiwało rodzeństwa, dojrzewało, usamodzielniało się.

Nadszedł jednak czas, kiedy podjęliśmy decyzję o zakończeniu działalności naszej Szkoły. W związku z tym pragnę podziękować wszystkim uczestnikom, za zaufanie, otwartość i przyjaźń, którą darzyliście osoby prowadzące zajęcia. Przez wiele lat koncepcja prowadzenia zajęć zmieniała się. Sami szkoliliśmy się u „najlepszych”, aby móc jak najlepiej towarzysząc Państwu przez czas ciąży, porodu, połogu i pierwszych chwil z dzieckiem. Nestor i twórca polskiej szkoły rodzenia – profesor Władysław Fiałkowski tchnął w naszą szkołę ducha humanizmu, ekologii, zgody z naturą. Natomiast panie Anna Otffinowska i Łada Drozda, szlifowały warsztat pracy. Wszystkie te cenne wskazówki uwzględnialiśmy w przygotowaniu autorskiego programu szkolenia. Koncepcja zajęć  ewaluowała – początkowo szkolenie, potem warsztaty. Przewodnią myślą było jednak takie przedstawienie zagadnień związanych z ciążą, porodem i połogiem, aby wszyscy uczestnicy przekonani byli o własnych możliwościach, sile, instynkcie w tym czasie, o możliwości dokonywaniu własnych wyborów, o zaufaniu i wzajemnym szacunku.

Dziękuję położnym, z którymi przez wiele lat współpracowałam -  mgr Bożence Andrzejczak, mgr Joli Sadek, mgr Kasi Polody, mgr Bogusi Jóźwiak-Kończal, Hani Bogdan.

Przełomem w koncepcji szkoły było włączenie się do prowadzenia zajęć, mojego męża, taty  dwóch córek, organizatora od samego początku tego przedsięwzięcia, również instruktora szkoły rodzenia, Rafała Wawrzyniaka. Tak więc od 2004 roku zajęcia prowadziliśmy przede wszystkim jako rodzice i małżonkowie (para) – Jagoda i Rafał.

Kiedy zaczynaliśmy nasze przedsięwzięcie, w Poznaniu działały 3. szkoły rodzenia. Potem ich liczba wzrastała, tak jak wzrastała potrzeba korzystania z ich usług młodych rodziców. Kończąc prowadzenie zajęć Szkoły Rodzenia nie rezygnujemy jednak z dalszych działań na rzecz rodzicielstwa.  Będziemy nadal poprzez podejmowanie nowych inicjatyw popularyzowali ideę przygotowywania się rodziców do bardzo ważnej chwili w życiu – narodzin dziecka. Liczymy na współpracę wszystkich którym te tematy są bliskie.

Jadwiga Łuczak-Wawrzyniak