Szósty miesiÄ…c życia naszego dziecka to pora na urozmaicenie jego diety. W przypadku dzieci zagrożonych alergiÄ… decyzjÄ™ o wprowadzeniu nowych pokarmów podejmujemy od 1 do 2 miesiÄ™cy później. PoczÄ…tkowo nowe posiÅ‚ki nie powinny zastÄ™pować karmienia piersiÄ…, dlatego należy je podawać po nakarmieniu dziecka mlekiem mamy. Wiadomo również, że podawanie piersi przed, jak i po posiÅ‚ku
zmniejsza ryzyko wystÄ…pienia alergii
po spożyciu niektórych produktów. Nowe produkty wprowadzamy w maÅ‚ych iloÅ›ciach, kolejno i osobno, obserwujÄ…c reakcjÄ™ dziecka przez 7 do 10 dni. Jeżeli w tym czasie nie wystÄ…piÄ… żadne niepokojÄ…ce objawy, np. biegunka czy wysypka, możemy wprowadzić nastÄ™pny produkt. Bardzo pomocne w tym czasie jest prowadzenie notatek, co danego dnia i w jakich iloÅ›ciach jadÅ‚o nasze dziecko.
W przypadku wystÄ…pienia problemów zdrowotnych wynikajÄ…cych z wprowadzenia nowych produktów analiza zapisanych informacji może pomóc lekarzowi w okreÅ›leniu przyczyny dolegliwoÅ›ci. Pokarm podajemy dziecku za pomocÄ… Å‚yżeczki lub kubka, a nie przez smoczek.
Pierwszym krokiem na drodze poznawania nowych smaków jest wprowadzenie żywnoÅ›ci bezmlecznej. PoczÄ…tkowo jest to 1.) papka jarzynowa z jednego rodzaju, a potem wielu rodzajów warzyw z dodatkiem bezglutenowego kleiku zbożowego, np. ryżowego. NastÄ™pnie wprowadzamy 2.) przecierowe soki owocowe, owocowo-warzywne i przeciery. Po miesiÄ…cu dodajemy do przetartych zupek warzywnych 3.) gotowane miÄ™so (bez wywaru), miÄ™dzy 7. a 8. miesiÄ…cem życia 4.) żóÅ‚tko jaja (½ żóÅ‚tka co drugi dzieÅ„). SkÅ‚adnikami podawanych zup zamiennie powinny być: wysokiej jakoÅ›ci masÅ‚o, oliwa z oliwek lub bezerukowy olej rzepakowy. Wprowadzane produkty zbożowe do 10. miesiÄ…ca życia nie mogÄ… zawierać glutenu. Do przygotowywanych potraw nie dodajemy soli ani cukru.
|
Utrzymujemy karmienie piersią do 12. miesiąca życia, zastępując dwa karmienia posiłkami bezmlecznymi według podanych wyżej zasad. Ukończenie przez nasze dziecko 1 roku życia nie wyklucza z jego diety mleka mamy. Maluch poza dietą odpowiednią do jego wieku powinien być karmiony piersią np. rano i wieczorem, co obok korzyści żywieniowych pogłębia i umacnia emocjonalny kontakt dziecka z mamą.
Dobór produktów w pierwszym roku życia
Warzywa–marchew, ziemniak, burak, kabaczek, dynia; od 10. miesiÄ…ca brokuÅ‚, kalafior, rozgotowany i przetarty zielony groszek, fasolka szparagowa; do pierwszego roku życia należy unikać pomidorów, selera i pietruszki (silne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci alergizujÄ…ce).
Owoce –jabÅ‚ko, maliny, czarne jagody, morele; w pierwszym roku życia nie podajemy owoców cytrusowych, truskawek poziomek, bananów (silne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci alergizujÄ…ce).
:: Zboża bezglutenowe – ryż, kukurydza, gryka.
:: Zboża zawierajÄ…ce gluten – pszenica, żyto, owies, jÄ™czmieÅ„. :: MiÄ™so – indyk, kura, królik.
Jeżeli zdecydujemy siÄ™ na samodzielne przygotowywanie posiÅ‚ków, warto zastanowić siÄ™ nad ewentualnym zakupem owoców, warzyw, jaj i miÄ™sa z
gospodarstw ekologicznych
posiadajÄ…cych odpowiednie certyfikaty. Obecnie żywność takÄ… można zakupić w wybranych sklepach bÄ…dź zamówić bezpoÅ›rednio u producenta z dowozem do domu.
Dorota Limanówka technolożka żywnoÅ›ci mama Natali i Aleksandra
|